👤

40 g sare cu 4 % impuritati se dizolva in 160 g apa . Ce concentratie va avea solutia ?

Răspuns :

100g sare-------96g sare pur------4g impurit
40gsare-----------X
X=38,4g sare pur
ms=md+mapa=38,4+160=198,4
C%=md/ms×100
C%=38,4/198,4×100=19,35%
C%=19,35%