👤

Un corp cu densitatea p=2,7g/cm cub este suspendat de un resort cu constanta elastica, k=450 N/m, care se alungeste cu Δ1=5 cm.Sa se calculeze volumul corpului. (g=10N/kg)

Răspuns :

aflam  forta       F=k delta l    F=450N/m 0,05m=22.5N     

F=mg    m=F/g      m=22,5N/10 N/kg=2,25kg

ro=m/v     v=m/ro      v=2,25kg  /  2700kg/m cubi=8,3m cubi