👤

In cat timp parcurge
un avion distanta de 2680 km stiind ca viteza lui este de 40 m/s?


Răspuns :

d=v*t⇒t=d/v
Transformam m/s in km/h:40 m/s=144 km/h
t=d/v⇒t=2680/144⇒t=18,61 h