Răspuns :
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutie
solutia initiala are 25% , si masa solutiei = 100 de grame
masa dizolvata = c x ms / 100 = 25 x 100 : 100 = 25 de grame
solutia finala va avea aceeasi masa dizolvata, dar masa solutiei va fi ms = 100 g + 200g(apa adaugata) = 300 g
c finala /100 = md/ms = 25 / 300
c finala = 25 x 100 : 300 = 8,33%
solutia initiala are 25% , si masa solutiei = 100 de grame
masa dizolvata = c x ms / 100 = 25 x 100 : 100 = 25 de grame
solutia finala va avea aceeasi masa dizolvata, dar masa solutiei va fi ms = 100 g + 200g(apa adaugata) = 300 g
c finala /100 = md/ms = 25 / 300
c finala = 25 x 100 : 300 = 8,33%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!