👤

6kg de banane costa 24 de lei. notand cu x pretul unui kg,scrieti sub forma de ecuatie si apoi rezolvati!


Răspuns :

x=prețul unui kg 6kg de banane=24 lei 6x=24 x=24÷6 x=4 Sper ca te-am ajutat primesc coroniță