👤

Un mobil se deplaseaza pe jumatate din distanta de percurs cu viteza v1=54km /h iar pe cealalta jumatate din distanta cu viteza v2 =25m/s care este viteza medie pe intregul parcurs

Răspuns :

25m/s = 90km/h . viteza medie, avand in vedere ca distantele parcurse cu ambele viteze sunt egale este de (54+90)/2=72km/h