👤

Pentru 5 kg carne si 30 oua se platesc 250 lei. Daca un ou costa 2 lei, cât costa un kg carne?

Răspuns :

preț oua = 30*2=60
preț carne =250-60=190lei
1kg carne =190:5=38lei
.............................
Vezi imaginea MARIA282001