👤

Se incalzesc 50g. saramura de concentratie 10% pana cand se evapora un sfert din cantitatea de apa.Solutia se dilueaza sau se concentreaza? Ce concentratie va avea solutia finala?

Răspuns :

msare = 10*50 /100 =5 g
msaramura =50 => mapa = 50-5 =45 g
un sfert din mapa = 1/4 * 45= 11,25 g
Apa care ramane = 45-11,25= 33,75
Acum calculez concentratia cu aceeasi masa de sare si o masa de saramura de (33,75+5=38,75)
c=msare*100 /msaramura= 500/38,75=12,9
Observ ca a crescut concentratia, de la 10 la 12,9 asadar solutia s-a concentrat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari