Răspuns :
Prin ecou intelegem perceperea distincta de doua ori a aceluiasi sunet care ajunge la ureche direct de la sursa sonora si dupa ce s-a reflectat pe un obstacol.
Urechea umana poate percepe distinct doua sunete numai daca acestea ajung la ea la un interval de 0,1 secunde.
Presupunem ca sunetul ajunge la ureche si dupa ce parcurge distanta pana la obstacol si inapoi este receptionat din nou.
Viteza sunetului este de 340 m/s si in timp de 0,1 secunde parcurge distanta S=v*t=340*0,1=34m
S reprezinta spatiul dus si intors dintre om si obstacol notata cu d, deci
2*d=S si
d=S/2=34/2=17m
Mari succese!
Urechea umana poate percepe distinct doua sunete numai daca acestea ajung la ea la un interval de 0,1 secunde.
Presupunem ca sunetul ajunge la ureche si dupa ce parcurge distanta pana la obstacol si inapoi este receptionat din nou.
Viteza sunetului este de 340 m/s si in timp de 0,1 secunde parcurge distanta S=v*t=340*0,1=34m
S reprezinta spatiul dus si intors dintre om si obstacol notata cu d, deci
2*d=S si
d=S/2=34/2=17m
Mari succese!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!