Ce forta de frecare F trebuie aplicata unui corp de masa m=2 kg, asezat pe o suprafata orizntala , pentru a i se imprma o acceleratie a=0,2 m\s? Coeficintul de frecare dintre corp si suprafata pe care se misca este u=0,02. R: 0, 8N
Geutatea corpului este G=m*g=2*10=20N Forta de frecare este Ff=u*G=0,02*20=0,4N Forta F aplicata anuleaza fecarea si produce acceleratia "a" deci echilibrul dinamic al fortelor se scrie F=Ff+m*a=0,4+2*0,2=0,4+0,4=0,8N Mari succese!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!