👤

Ce concentratie va avea solutia rezultata prin adugare a 200 g apa peste 400 g solutie de concentraie initiala de 24%?


Răspuns :

Calculezi prima dată md-ul soluției inițiale fiindcă ai nevoie de el pentru a scrie concentrația soluție finale. md=(ms*c)/100 md=96 g substanță dizolvată. Apoi scriem masa soluției finale care e, logic, masa soluției inițiale+ masa de apă adăugată. ms=400+200. De aici, scriem cât e concentrația finală folosindu-ne de formula c=(md*100)/ms c=16%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari