👤

Sau coroană!

1.Peste o soluție de concentrație 12% se adaugă 200 g soluție de concentrație 28% obținandu-se o soluție de concentrație 12% folosită.

2.Să se calculeze concentrația procentuală a soluției obținute prin adăugarea a 15g sare și 100 g apă la 225g soluție de concentrație 15%.

Vă rog ajutati-mă, dau coroană!!!


Răspuns :

1.c1=12
ms2=200g
c2=28 
2.ms1=225g
c1=15
md1=33,75g
md2=15g
m apa=100g
ms 2=340g
md2=48,75g
c=md2/ms2*100
c=14,33
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari