Răspuns :
Un automobil are de parcurs 300 km. În cât timp v-a ajunge automobilul la destinație dacă el merge uniform cu viteza de 40 km/h ?
RĂSPUNS: Se dă: SI:
v= 40 km/h | 11 m/s
d= 300 km | 300000 m
-----------------|
t= ? | Rezolvare:
t= d/v= 300000m/11m/s= 27272s.
Răspuns: 27272 secunde.
RĂSPUNS: Se dă: SI:
v= 40 km/h | 11 m/s
d= 300 km | 300000 m
-----------------|
t= ? | Rezolvare:
t= d/v= 300000m/11m/s= 27272s.
Răspuns: 27272 secunde.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!