👤

ce cantitate de O₂ se obtine prin descompunerea catalitica a 680 de grame solutie H₂O₂ de concentratie 3%


Răspuns :

2x34                  32             x=0,6g
2H2O2=2H2O+O2
20.4                    x
md=cxms/100=3X680/100=20,4 g