👤

1)calculati concentratia procentuala a urmatoarelor solutii :
a) 80 g soda caustica in 800 g apa
2)Calculati masa de substanta dizolvata necesara pentru a obtine:
a)700g solutie 25%


Răspuns :

1. a) md=80g

ms=md+mH2O=80+800=880g

C=md/ms*100=80/880*100= Calculeaza !!

2. a) C=md/ms*100=>md=C*ms/100=25*700/100=Calculeaza !!!