Intr-o sera sunt cultivate rosii 36 de randuri.o treime din nr de randuri are cate 15 tufe.o treime cate 12 tufe si ultima treime cate 10 tufe.Intr-un sezon o tufa produce minim 5 kg de rosii.propietarul face bulion.A zecea parte din rosi se pierde la curatare,iar dupa ce se pun la fiert se pierde o patrime din cantitatea curatata.cate sticle cu capacitatea de 750 grame trebuie sa pregateasca propietarul daca ia in calcul cantitatea minima de rosi care poate fi produsa ? urgent. coroana si multumesc
36÷3=12=>avem 12×15+12×12+12×10 tufe rosii= 444 tufe=>avem 444×5 kg rosii=2220 kg 222 kg se pierd la curatare=> 1998÷4=499,5 kg=499500 g se pierd la fierbere 499500÷750=666 Sticle
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!