Răspuns :
2moli 2moli 1mol
2K + 2H2O => 2KOH + H2
3moli xmoli ymoli
x=3×2/2=3moli KOH
y=3×1/2=1,5moli H2
2K + 2H2O => 2KOH + H2
3moli xmoli ymoli
x=3×2/2=3moli KOH
y=3×1/2=1,5moli H2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!