👤

Determinati cantitatea de fier si cantitatea de sulf care se folososec pentru a obtine 0,22 Kg sulfura de fier. Clasa a 8-a

Răspuns :

56 32kg 88kg
Fe + S => FeS
xkg ykg 0,22kg
MFe=AFe=56kg
MS=AS=32kg
MFeS=AFe+AS=56+32=88kg
x=0,22×56/88=calculează
y=0,22×32/88=calculează

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari