👤

Se amesteca 40g solutie de concentratie 10% cu 50g de concentratie 30%. Ce concentratie procentuala va avea solutia obtinuta?

Răspuns :

ms1=40g
c1=10
md1=4
ms2=50g
c2=30
md2=15
ms final=ms1+ms2
ms final=90
md final=md1+md2
md final=25
c final=md final/ms final*100
c final=27,77
ms1=40g
c1=10
md1=4
ms2=50g
c2=30
md2=15
ms final=ms1+ms2
ms final=90
md final=md1+md2
md final=25
c final=md final/ms final*100
c final=27,77