ai o piesa de alama cu volumul de 2000 cm³
daca separam metalele,
greutatea cuprului este de 90 N
Greutatea = masa x g
masa = Greutate / g = 90 N : 9,81 N/kg = 9,174 kg Cupru
volumul de cupru este V = masa / densitate
V cupru = 9 174 g / 8,9 g / cm ³ = 1030,78 cm³
din volumul total al piesei - 2000 cm cubi - sunt 1030,78 cm³ de cupru, restul, 2000 cm³ - 1030,78 cm³ = 969, 22 cm³ reprezinta Zincul
din denstate = masa/ volum , obtinem masa zincului
m = volum x densitate = 969, 22 cm³ x 7,14 g/cm³ = 6920 grame
!! am folosit g = 9,81N/kg . daca voi lucrati cu g = 10N/kg, sa refaci calculele