👤

pentru acumulatoarele alcaline se foloseste solutia cy partea de masa de 30% KOH.
Calculati masa hidroxidului de potasiu necesara pentru a pregati 5 l de asemenea solutie


Răspuns :

Vs=5 l= 5000 ml
presupun ca ro,s= 1g/ml (densitatea)---> ms=5000g

c/100= md/ms
30/100= md/5000--------------> calculeaza md !!