Răspuns :
densitatea = masa / volum
masa = 4,52 kg = 4520 grame
volumul = 400 cm³
densitatea = 4520 g / 400 cm³ = 11,3 g / cm³
daca nu stim, cautam in tabele si aflam ca materialul este PLUMB
masa = 4,52 kg = 4520 grame
volumul = 400 cm³
densitatea = 4520 g / 400 cm³ = 11,3 g / cm³
daca nu stim, cautam in tabele si aflam ca materialul este PLUMB
densitatea este raportul dintre masă și volum si se măsoară in gram/cm³
d = masa/volum
masa cilindrului = 4,52 kg
4,52 kg = 4520 g
volumul = 400 cm³
d = 4520 g/400 cm³ = 11,3 g/cm³
Această densitate corespunde plumbului, probabil cilindrul este folosit pentru izolarea unui material radioactiv.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!