Răspuns :
A,Na= 23g/mol; M,NaOH=(23gNa+16gO+1gH)/mol= 40g/mol
ecuatia reactiei este:
2mol............................2mol
2Na+ 2H2O----> 2NaOH + H2
2x23g........................2x40g
4,6g............................m=8gNaOH
TEORETIC TREBUIE SA SE OBTINA 8gNaOH.....PRACTIC SE OBTINE MAI PUTIN-6g
eta=m,prx100/m,teor; eta= 6x100/8=..................calculeaza !!!!
ecuatia reactiei este:
2mol............................2mol
2Na+ 2H2O----> 2NaOH + H2
2x23g........................2x40g
4,6g............................m=8gNaOH
TEORETIC TREBUIE SA SE OBTINA 8gNaOH.....PRACTIC SE OBTINE MAI PUTIN-6g
eta=m,prx100/m,teor; eta= 6x100/8=..................calculeaza !!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!