👤

va rog frumos daca doriti sa ma ajutati la problema de la fizica daca se poate pana Maine ca dau testare si nu am inteles. Problema este urmatoarea:Un autovehicul trece prin dreptul bornei kilometrice 56 la ora 11:10,iar prin dreptul bornei Kilometrice 137 la ora 12:40.Care este viteza medie a autovehicului?

Răspuns :

137-56=81km=81000m
11:10-12:40=90min=5400s
V=d/t
V=8100/5400
V=15
viteza medie este raportul dintre distanta si timpul in care a fost parcursa distanta respectiva 
v = d / t 

distanta din problema este diferenta dintre bornele kilometrice :  137 - 56 = 81  Autovehiculul a parcurs 81 de kilometri 

timpul este  12:40 - 11:10 =   1:30  = 1,5 ore =  o ora si jumatate = timpul in care a parcurs aceasta distanta 

viteza medie  = 81 km : 1,5 h =  54 km / ora