👤

Calculează cantitatea de substanță de magneziu necesară pentru obținerea oxidului de magneziu cu cantitatea de substanță de 0,5 mol.

Răspuns :

2Mg+O2⇒2MgO
2moli Mg-------2moliMgO
X moli Mg----------0,5
X=0,5moli Mg
M MgO=40
0,5moli×40=20g Mg
sper ca e asa