Răspuns :
n=V/Vm=112/22,4=5 moli amestec (2,5 + 2,5)
1 mol C2H4..........1322 KJ
2,5 moli.............x=3305 KJ [Q1]
2 moli C2H6...........2861 KJ
2,5 moli C2H6........x=3576,25 KJ [Q2]
Q total = Q1+Q2=3305+3576,25=6881,25 KJ
1 mol C2H4..........1322 KJ
2,5 moli.............x=3305 KJ [Q1]
2 moli C2H6...........2861 KJ
2,5 moli C2H6........x=3576,25 KJ [Q2]
Q total = Q1+Q2=3305+3576,25=6881,25 KJ
Q = n·|ΔH1| + n·|ΔH2|/2 = 2,5(1322+1430,5) = 6881,25 kj
n amestec = 112/22,4 = 5 moli n = 2,5 moli
n amestec = 112/22,4 = 5 moli n = 2,5 moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!