Pentru ziua de nastere mama a cumparat 3 kg de portocale si 5 kg de mandarine la acelas pret ..stiind ca portocalele au costat cu 36 de lei mai mult,afla la ce pret s-au vindut fructele?Cit vor costa 10 kg de portocale la acelas pret?
ALCATUESTE SCHEMA PROBLEMEI.
REZOLVA PROBLEMA FORMULIND JUSTIFICARI.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!