Un corp paralelipipedic din lemn avand inaltimea de 10 cm este asezat pe un plan orizontal. Cunoscand ca densitatea lemnului este 0.5 g/cm cub, calculeaza presiunea exercitata de corp asupra planului
P=F/S;F=G;S=0,1 x 0,1=0,001 m patrati G=g.m densitatea=m/v v=0,1 x 0,1 x 0,1=0,001 m cubi m-densitatea x v=500 kg/m cubi.0,001=0,5 kg G=0,5 g x 10 N/kg=5 N P=5 N/0,01 m patrati=500 N/m2==500 Pa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!