Răspuns :
1m=0.001 km și 1s=1/60x60 ore.
Deci 1 m/s=(1/1000)/(1/3600)=3600/1000=18/5 km/h
15m/s=15x18/5=54 km/h
Deci 1 m/s=(1/1000)/(1/3600)=3600/1000=18/5 km/h
15m/s=15x18/5=54 km/h
daca un mobil parcurge 15 metri intr-o secunda, inseamna ca el va parcurge intr-o ora de 3600 de ori mai mult, fiindca o ora are 3600 de secunde
15 m x 3600 = 54 000 metri = 54 km
deci 15 m/s = 54 km/ ora
15 m x 3600 = 54 000 metri = 54 km
deci 15 m/s = 54 km/ ora
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!