👤

Ajutooor! Repede!
Cate grame reprezinta 0,5 moli CO2?
Dau cel mai bun răspuns!


Răspuns :

MCO2=AC+2×AO=12+2×16=44
1molCO2........44g
0,5moliCO2....xg
x=0,5×44=22gCO2