👤

VA ROG E URGENT!
50 g dintr-un amestec de Fe si S se piseaza si se omogenizeaza bine,apoi se imparte in 2 parti egale.O parte se trateaza cu solutie de HCl in exces iar a doua parte se incalzeste si dupa ce a avut loc reactia se supune reactiei,cu exces de HCl
Sa se calculeze:
compozitia procentuala a amestecului INITIAL,stiind ca raportul molar intre H2 rezultat in prima reactie si H2S,rezultat in a doua reactie,este H2:H2S=3:1


Răspuns :

1mol...............................1mol
Fe +2HCl----> FeCl2 + H2
 a mol.H2  rezulta  din  a,mol Fe

Fe +-S---->FeS
FeS +2HCl---> FeCl2 +H2S
b mol H2S rezulta din b molFe si b molS

suma maselor molilor ce intra in reactie, trebuie sa fie 50g
(56a+56b)gFe+32b,gS= 50
a/b= 3/1
REZOLVAND SISTEMUL DE ECUATII, --> a= 0,4356   b= 0,2906
m,Fe= 56(a+b)=40,67g
m,Fe= 32b= 9,30g
50g amestec.......40,67gFe.......9,30g S
100g.....................x...........................Y

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari