👤

. 80 g sare se adauga peste 320 g apa.
a) Ce concentratie procentuala are solutia obtinuta ?
b) Din aceasta solutie se evapora 200 g apa. Ce concentratie procentuala c1 va avea noua solutie ?


Răspuns :

a) md=80g sare
mapa=320
ms=md+mapa =80+320=400
C=md×100/ms=80×100/320=25%
b) ms=400
400-200=200g
md=80
C=md×100/ms=80×100/200=40%