👤

ce cantitate de solutie de hidroxid de sodiu de concentratie 20% este necesara pentru a neutraliza 200g solutie de acid clorhidric de concentratie 36,5%
Dau coroana


Răspuns :

NaOH+ HCl =NaCl+H2O
ms HCl=200g
c=36,5 
md HCl=18,25 g
md NaOH=20g
c=20
ms NaOH=100g