Răspuns :
Deci a=9,8m/s^2
R=40m
v-?
a=v^2 /R
v^2=aR
v=√(aR)
v=√(9,8*40)=√392=19,79 m/s
P.S.Nu exista viteza caderii libere,exista acceleratia caderii libere sau acceleratia gravitationala(si in plus acceleratia nu poate fi egala cu viteza)
Daca avea sa luam a=10m/s^2 atunci viteza avea sa fie fix 20m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!