👤

un vagonet cu viteza de 21,6km pe ora miscandu-se uniform incetinit se opreste dupa 1 minut. Care este spatiul strabatut de vagonet pana la oprire ?


Răspuns :

1min= 60 sec; v= d/t <=> d= v*t => d= 21,6 * 60=1296 km