M=2,483*28,9=72g/mol
18g H2O........2g H2
10,8g H2O......x=1,2g H2
Ca(OH)2 + CO2 => CaCO3 + H2O
44g CO2..........100g CaCO3
x=22g CO2......50g CaCO3
44g CO2............12g C
22g CO2...........x=6 g C
n=m/M=1,2/2=0,6 moli H2
n=m/M=6/12=0,5 moli C
n=m/M=7,2/72=0,1 moli s.o
0,1 moli s.o......0,5 moli C.....0,6 moli H2
1 mol...............x=5 atomi C.....y=12 atomi H2
F.M=>C5H12