👤

cantitatea de sare de bucatarie care trebuie dizolvata pentru a obtine 500 gr solutie de concentratie 20% este.

Răspuns :

c=md×100 supra ms
20=md×100 supra 500
md=20×500 supra 100
md=20×5=100 g diz.