Răspuns :
150 cm³=150 ml
[tex]c= \frac{md}{ms} *100[/tex]
c=14,5%
md=cantitatea de zahar care trebuie adaugata
ms=m apa+md
[tex]c= \frac{md}{mapa+md} *100 [/tex]⇒[tex] 14,5=\frac{md}{md+150} *100[/tex]⇒100md=14,5(md+150)⇒100md-14,5md=2175⇒85,5md=2175⇒ md=[tex] \frac{2175}{85,5} [/tex] = 25,43 g zahar
R: cantitatea de zahar care trebuie dizolvata este de 25,43 g
[tex]c= \frac{md}{ms} *100[/tex]
c=14,5%
md=cantitatea de zahar care trebuie adaugata
ms=m apa+md
[tex]c= \frac{md}{mapa+md} *100 [/tex]⇒[tex] 14,5=\frac{md}{md+150} *100[/tex]⇒100md=14,5(md+150)⇒100md-14,5md=2175⇒85,5md=2175⇒ md=[tex] \frac{2175}{85,5} [/tex] = 25,43 g zahar
R: cantitatea de zahar care trebuie dizolvata este de 25,43 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!