👤

Doi elevi doresc sa obțină fiecare o soluție de concentrație 5%.Primul folosește 10 g sare de bucătărie iar celălalt 20 g sare de bucătărie .Câtă apa trebuie sa folosească fiecare elev?

Răspuns :

Primul elev
m sare (NaCl) =10g
C=5%
C=md/ms*100=>ms=md*100/C=10*100/5=200g sol.
ms=md+mH2O=>mH2O=ms-md=200-10=190g
roH2O=1g/cm3
ro=m/V=>V=1*190=190cm3 H2O
Primul elev dizolvă 10g sare în 190cm3 apă
Al doilea elev:
m sare =20g
C=5%
C=md/ms*100=>ms=20*100/5=400g sol
ms=md+mH2O=>mH2O=ms-md=400-20=380g
VH2O=380cm3
Al doilea elev dizolvă 20g sare în 380cm3 apă
 [tex] a) \ C=\frac{m_{d1}*100}{m_{s1}}=\frac{m_{d1}*100}{m_{d1}+m_{apa1} [/tex]

[tex] C(m_{d1}+m_{apa1})=100m_{d1} [/tex]

[tex] Cm_{d1}+Cm_{apa1}=100m_{d1} [/tex]

[tex] Cm_{apa1}=100m_{d1}-C_1m_{d1} [/tex]

[tex] m_{apa1}=\frac{100m_{d1}-Cm_{d1}}{C}=\frac{m_{d1}(100-C)}{C}=190g=190cm^3=190ml \ apa [/tex]



[tex] b) \ C=\frac{m_{d2}*100}{m_{s2}}=\frac{m_{d2}*100}{m_{d2}+m_{apa2} [/tex]

[tex] C(m_{d2}+m_{apa2})=100m_{d2} [/tex]

[tex] Cm_{d2}+Cm_{apa2}=100m_{d2} [/tex]

[tex] Cm_{apa2}=100m_{d2}-Cm_{d2} [/tex]

[tex] m_{apa2}=\frac{100m_{d2}-Cm_{d2}}{C}=\frac{m_{d2}(100-C)}{C}= 380g=380cm^3=380ml \ apa [/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari