👤

pe terra se nasc aproximativ trei copii pe secunnda citi copii se nasc intr-o ora intr-o zi intr-un an scritii si cum sa calculez
va  rog



Răspuns :

1 h = 3 600 s 
3 600 x 3 = 10 800 copii (nascuti intr-o ora)

1 h = 3 600 s
1 zi = 24 h = 24 h x 3600 s/h = 86 400 s
864 00 x 3 = 259 200 copii (nascuti intr-o zi)

1 an normal = 365 zile 
1 an = 365 zile x 24 h/zi = 8 760 h x 3 600 s/h = 31 536 000 s
31 536 000 s x 3 copii/s = 94 608 000 copii (nascuti intr-un an normal)

1 an bisect = 366 zile
1 an = 366 zile x 24 h/zi = 8 784 h x 3 600 s/h = 31 622 400 s 
31 622 400 s x 3 copii/s = 94 867 200 copii (nascuti intr-un an bisect)
1ora=60min 60•3=180 pe ora. O zi =24ore 180 •24=4320 pe zi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari