👤

Ion a cumparat 26 de caiete de matematica si 22 de caiete de dictando la acelasi pret.A achitat cumparatura cu o bancnota de 100 lei si a primit rest 4 lei.Cit costa un caiet?
Va rog rezolvati prin metoda ecuatii!DAU COROANA si un MERSI FRUMOS!


Răspuns :

Notam cu x pretul unui caiet ( matematica / dictando ).

26 · x + 22 · x = 96
48 · x = 96                 | : 48
x = 2
=> Un caiet costa 2 lei.

26+22=48(caiete) 100-4=96(lei a costat) 96:48=2(lei cu caiet) Sper ca Te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari