👤

se calculeaza cantitatea de H2o ma sa pentru a forma :

a) 250g solutie de concentratie 10 la suta

b)500g solutie de concentratie 40 la suta


Răspuns :

a)ms=250
C=10%
md=?
md=C×ms/100=250×10/100=25g
mapa=ms-md=250-25=225g
b) ms=500g
C=40%
md=?
md=C×ms/100=40×500/100=40g
mapă =ms-md=500-40=460g