M,(miu)= 44g/molCO2 -calculez moli CO2 din masa data niu(n)=m/M----> n= 8,8g/44g/mol= 0,2molCO2=0,2molC -Calculez nr,atomi C din 0,2mol 1mol.......................6,023x10²³atomiC 0,2mol............................N=.......................calculeaza !!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!