Răspuns :
C=13% ms=md×100÷C=40kg×100÷13=4000÷13=307,(692307)
md=40kg mapa=ms-md=307,(692307)-40=277,(692307)
mapa=?
md=40kg mapa=ms-md=307,(692307)-40=277,(692307)
mapa=?
ms=40kg
c= mdx100/ms
13/100= md/40-----> md= 5,2kg substanta dizolvata in cele 40kg solutie
ms= md+m,apa; m,apa = 40-,5,2=.................calculeaza kg apa
c= mdx100/ms
13/100= md/40-----> md= 5,2kg substanta dizolvata in cele 40kg solutie
ms= md+m,apa; m,apa = 40-,5,2=.................calculeaza kg apa
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!