👤

2 kg de mere si 5kg de pere costa 19lei. 5kg de mere si 10kg de pere costa 40lei.cit costa un kg de mere si un kg de pere? rezolvare va rog mult dau 40 puncte

Răspuns :

7 kg mere+15 kg pere=590 lei
1 kg mere= 20 lei
7 kg mere•20 lei = 140 lei
590 lei-140 lei=450 lei=15 kg pere
450:15=30 lei kg pere
R: 20 lei kg mere
30 lei kg pere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari