👤

cu ce randament s-a desfasurat reactia dintre zinc si acid clorhidric daca s-a obtinut o cantitate de 8 grame de hidrogen pornind de la 10 moli de acid clorhidric .

Răspuns :

MH2=2g/mol

n=m/M=8/2=4 moli H2

Zn + 2HCl => ZnCl2 + H2

2 moli HCl...................1 mol H2
10 moli HCl..................x moli H2

x=10/2=5 moli H2 

n(eta)=np/nt*100=>4/5*100=80%


Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari