Se da
ω1=2%
ω2=6%
m1=40g
de aflat masa lui Nacl
rezolvare
1) masa (sub diz)= ω*m(sol)/100% atunci va fi 2*40/100 se va da 0.8 grame
2) m(sol)=masa(sub diz)*100%/ω atunci va fi 0.8*100/6se va a 13,33
3)masa(Nacl)=m(sol)-masa(sub diz)=13,33-0,8=12,53
Raspuns masa lui(Nacl)=12,53grame