Răspuns :
M,H3PO4= (3gH+31gP+4x16gO)/mol=98g/mol
M,Ca3(PO4)2=(3x40gCa+ 2x31gP+8x16gO)/mol=310g/mol
M,H2SO4=M,H3PO4= 98g/mol.....................verifica!
daca se dau cele doua mase care intra in reactie, s-ar putea ca una sa fie prea mare(in exces) si atunci calculez produsii de reactie in functie de cea mai mica !!!!!!!Aici, acidul sulfuric este in exces...
1mol 3mol 2mol
Ca3(PO4)2 + 3H2SO4-----> 3CaSO4 + 2H3PO4
310g.............3x98g..................................2x98g
21kg..........................................................x= kgH3PO4..calculeaza !!!
M,Ca3(PO4)2=(3x40gCa+ 2x31gP+8x16gO)/mol=310g/mol
M,H2SO4=M,H3PO4= 98g/mol.....................verifica!
daca se dau cele doua mase care intra in reactie, s-ar putea ca una sa fie prea mare(in exces) si atunci calculez produsii de reactie in functie de cea mai mica !!!!!!!Aici, acidul sulfuric este in exces...
1mol 3mol 2mol
Ca3(PO4)2 + 3H2SO4-----> 3CaSO4 + 2H3PO4
310g.............3x98g..................................2x98g
21kg..........................................................x= kgH3PO4..calculeaza !!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!