👤

Un amestec de metanol și etanol consumă la oxidare, în prezența acidului sulfuric, un litru de soluție de permanganat de potasiu de concentrație 0,9 M. Același amestec de alcooli consumă, în reacția de combustie, 58,8 L de oxigen (c.n). Să se calculeze compoziția procentuală molară a amestecului de alcooli.

Răspuns: 25% metanol și 75% etanol


Răspuns :

n1 moli  CH3-OH + 3[O] ⇒ CO2 + 2H2O
n2 moli  CH3-CH2-OH + 2[O] ⇒ CH3COOH + H2O
n3 moli  2KMnO4 + 3H2SO4 ⇒ K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5[O]
n1/n3,1 = 5/6          n31 = 1,2 n1
n2/n3,2 = 5/4          n32 = 0,8 n2
                               ------------------
             n KMnO4 = 1,2n1 + 0,8n2 = 0,9       12n1 + 8n2 = 9 
n1 moli  CH4O + 1,5O2 ⇒ CO2 + 2H2O
n2 moli  C2H6O +3O2 ⇒ 2CO2 + 3H2O
1,5n1 + 3n2 = 58,8/22,4 = 2,625                       n1 + 2n2 = 1,75   
                                                                        ----------------------------
                                                                     8n1 = 2   n1 = 0,25moli metanol
2n2 = 1,5           n2 = 0,75 moli etanol
n1 +n2 = 1mol
% metanol = 0,25·100/1 = 25%
% etanoli = 0,75·100/1 = 75%