un cub cu latura de 8 cm produce alungirea cu 51 mm a unui resort elastic cu k=270N/m. densitatea materialului din care este confectionat cubul are valoarea???
cub. V=l³ V=8³⇒V=512 cm³ F elastica=k· delta l(alungirea resortului)=270N/m·0,051m=13,77 N Dar F elastica=G deci G=13,77 N G=m·g m=13,77N:10N/kg m=1,377kg=1337 g densitatea(ro)=1337g/512cm³=2.611 g/cm³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!